Czy można sobie wyobrazić bardziej uniwersalny i rozpowszechniony zawód niż zawód sprzedawcy? W dzisiejszych czasach, których działanie oparte jest o surowe prawa podaży i popytu, rozwój gospodarczy zarówno Polski jak i wszystkich innych państw na świecie zależy przede wszystkim od ilości i jakości zawieranych transakcji kupna – sprzedaży.
Osobami niezbędnymi w zawarciu każdej transakcji są nabywca i sprzedawca. Główną rolę w tej relacji odgrywa sprzedawca, który za pomocą odpowiednich technik manipulacyjnych, prawidłowej postawy i kultury osobistej jest w stanie doprowadzić do podpisania umowy i realizacji transakcji. Dobry sprzedawca to osoba, która idealnie potrafi wczuć się w potrzeby i położenie klienta i zaproponować to, czego dany nabywca potrzebuje. Rola nabywcy jest w znacznej części bierna i ogranicza się jedynie do zadawania pytań i podjęcia decyzji o zakupie danego produktu.
Sprzedawców można spotkać niemal na każdym kroku – obecni są oni w niewielkich osiedlowych sklepach, na bazarach i targowiskach, w hipermarketach i centrach handlowych. Niektórych sprzedawców, pracujących głównie w terenie, spotkać też można pod drzwiami biur i domów prywatnych. W obecnych czasach sprzedawcy reprezentują niemal wszystkie branże gospodarki: spożywczą, budowlaną, elektroniczną, farmaceutyczną, medyczną, meblową, finansową, ubezpieczeniową i wiele, wiele innych. Każda firma, której zysk opiera się o sprzedaż swych produktów i usług wśród swoich pracowników posiada przynajmniej jednego sprzedawcę.
Tym, co wyróżnia każdego sprzedawcę jest nacisk na sprzedaż. Nie ważne jak bardzo byłby on skrywany, jednak zawsze podstawowym obowiązkiem każdego sprzedawcy jest osiągnąć jak największe wyniki sprzedażowe gwarantujące jak najwyższy zysk dla firmy oraz często – dodatki i premie do wynagrodzenia.