Back
Praca sprzedawca > O sprzedawcach  > Dobra komunikacja to podstawa. Nie utrudniaj sobie życia
sprzedawca w sklepie

Dobra komunikacja to podstawa. Nie utrudniaj sobie życia

Po co komplikować sobie życie? Postaw na jasną i prostą komunikację w swoim życiu prywatnym oraz zawodowym, a każdy dzień będzie dla Ciebie znacznie łatwiejszy. Zapomnij o drobnych nieporozumieniach, stresach i nerwach – jasne komunikaty Ci w tym pomogą.

Komunikacja interpersonalna to podstawa w praktycznie każdej branży, a już w szczególności w handlu. W tym przypadku bardzo ważne jest to, aby pracownik nie tylko dobrze dogadywał się ze swoimi przełożonymi i współpracownikami, ale przede wszystkim z klientami. Znacznie łatwiej jest coś sprzedać, czy też pomóc klientowi, kiedy sprzedawca w jasny sposób wyraża swoje myśli. Jasne komunikaty znacznie ułatwią Twoje życie. Właśnie dlatego powinieneś uczynić z nich swój zwyczaj.

Jak wyrażać się jasno i rzeczowo?

Przede wszystkim swoje myśli powinieneś ubierać w proste sformułowania. Trudne i skomplikowane zdanie, wielokrotnie złożone z wyrazami, których znaczenie nie jest jasne dla odbiorcy na pewno przysporzą sporo trudności podczas każdego procesu komunikacyjnego. Właśnie dlatego tak istotne jest to, abyś podczas rozmów z innymi osobami używał zdań prostych, w których używasz prostych słów.

Dostosuj swój język do odbiorcy komunikatu. Kiedy rozmawiasz w sklepie z nastolatką i chcesz jej sprzedać modne ubrania, możesz pozwolić sobie na nieco luźniejszy język. Kiedy z kolei pracujesz jako sprzedawca w sklepie z garniturami, a Twoi klienci to biznesmeni, powinieneś używać mniej swobodnych wyrażeń oraz bardziej eleganckiego słownictwa. Tak naprawdę dostosowywanie swoich komunikatów do kompetencji i potrzeb odbiorcy jest szalenie istotne, o czym powinien wiedzieć każdy sprzedawca.

Brak komentarzy

Odpowiedz